Retrievery są postrzegane jako psy rodzinne, dzięki swojemu cudownemu, przyjacielskiemu charakterowi oraz miłemu dla oka wyglądowi, często pracują w dogoterapii - co niektórym daje mylną wiedzę o tym, że każdy z nich to pluszak - przytulanka... Niestety osóby kupujące szczeniaka retrievera nie są świadome tego, że jest to wysoko wyspecjalizowany pies myśliwski wyhodowany do aportowania strzelonego ptactwa. Kupują psiaka dla dzieci lub na kanapę, nie zapewniając mu odpowiedniej ilości stymulacji umysłowej i fizycznej, narażając się tym samym na ogromne kłopoty wychowawcze...

Jestem entuzjastką szkolenia psów i wiem, że retriever do pełni szczęścia potrzebuje pracy, w ten sposób rozwija się psychicznie i fizycznie, a poza tym znajduje w tym ogromną radość.

W chwili obecnej istnieją dwie metody sprawdzenia predyspozycji myśliwskich retrievera: podczas konkursu Dummy lub Konkursu Pracy Retrieverów.

W Konkursie Retrieverów oceniane jest posłuszeństwo (chodzenie przy nodze bez otoku, przychodzenie do nogi, pozostanie na miejscu ze strzałem; psy wykazujące strach są eliminowane z konkursu), aport z lądu, z otwartej wody, z szuwarów, włóczka ptaka, włóczka zająca, marking, a w klasie poszerzonej dodatkowo odszukiwanie zagubionej zwierzyny, bobrowanie za żywą kaczką oraz aport lisa z ogrodzenia. Regulamin konkursu oraz wskazówki do oceny - LABTEAM.

Zawody na Dummy - jest to sport alternatywny dla Konkursu Retrieverów, przede wszystkim dla osób, które nie chcą ćwiczyć na żywej zwierzynie. Dummy to miękki, wypełniony materiałowy wałek zaopatrzony dodatkowo w sznurek ułatwiający rzucanie na większe odległości. Aporty „dummy“ dostosowuje się do wieku i poziomu wyszkolenia psa, dobierając odpowiednio ich wagę, rozmiar, kształt, kolor i materiał wykonania.

Frajda: ćwiczenia aportu z wody.  aport odłożony.

Iskra: aport odłożony, aport z wody.

Dzięki predyspozycjom do pracy z ludźmi i pracy w wodzie retrievery świetnie sprawdzają się w pracy ratowniczej.

Frajda - holowanie przytomnego.

Iskra - holowanie pontonu.

Oczywiście - dzięki swojemu zrównoważonemu charakterowi i miłości do człowieka, retrievery są wspaniałymi psami terapeutycznymi.

© -2019 ztarninowego.pl. All right reserved. Powered by doit.system / XHTML Valid
Doit system
Regreen Studio